Vortex Gas Flow Meter Compressed Air Flow Meter LUGB-DN20 Meter
Anhui Ruiling Meter Manufacturing Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : FIMETER
Model Number : LUGB-DN20
Place of Origin : Anhui, China
MOQ : 1 Set
Packaging Details : one pc by corrugated box/ wooden carton
Ambient temperature : -20~+60℃
Fluid temperature : -40~+250℃
Accuracy : Liquid Metering 1.0; Air Steam Metering 1.5
Supply power : Voltage:12 24VDC,Current≤10mA
Explosion type : EXdIIBT4
Product Name : mechanical 4 20 ma output vortex flowmeter
Connection : Flange Clamp
Name : Vortex Flow Meter
Working Pressure Max : 2.5Mpa
Output : 4- 20 MA
Contact Now
Product Description
Product Application
Our design is much more compact, layout is more reasonable,increasing the operation efficiency.
SPECIFICATIONS FOR VORTEX STREET FLOW METER
Nominal Pressure:
2.5MPa,4.0MPa
Place of Origin:
China (Mainland)
Medium:
Gas, Liquid, Steam
Temperature:
-50~+500℃
Pipe Dia DN(mm):
DN15-300
Place of Origin:
China (Mainland)
Accuracy grade:
±0.5%,±1.0%,±1.5%
Output:
4-20Ma;
Connection:
Clamp-on; Flange
Level Of Protection:
IP65
Explosion Proof:
ExdIIBT5, ExiaIICT5
Compensation:
Temperature and Pressure Compensation
Main Features
1. Liquid turbine flowmeter range is wide, large diameter o up to 1:20, small diameter is 1:10.
2. The structure is compact and light, easy installation and maintenance, large flow capacity.
Factory Show
Canton Fair
120th Canton Fair
Meet every year of Canton Fair
121th Canton Fair
and Still to be continued......
122th Canton Fair
Detailed Images
Machine Parts
Name: Vortex Flowmeter;
Brand: FIMETER;
Quality Assurance;
Status Display Type
Machine Parts
Temperature/Pressure
Compensation Type.
Pulse in Vortex Flowmeter;
Suitable for Large Diameter Pipeline;
Need to read the Data the user on the site.
Flange Type Vortex Flowmeter;
Measuring Steam Preferred;
With Temperature and Pressure Compensation.
The Water Vortex Flowmeter;
Commonly Used Models;
Need to Read Data the user o
Packing & Delivery
Packaging
Packaging Details
By Sea
Delivery from Any seaport of China if customer has special requirements
By Air
Departure from Any Airport of China if customer has special requirements
By Express
By any Express of China if customer has special requirements
Payment
Payment Term
T/T
EXW
100% T/T in advance
FOB
30% T/T in advance, paid the balance before shipment
CFR
30% T/T in advance, paid the balance against copy of B/L
CIF
L/C
L/C amount above 10,000 usd, we can accept L/C at sight
West Union
Amount lower than 5000 usd
Delivery Time
7~10 working days after receiving payment for one container
We welcome use Trade Assurance, you'll enjoy:
100% Product quality protection;
100%
On-time shipment protection;
100%